Ciąża u psa i kota… i co dalej ?

Czasami długo wyczekiwana, czasami przypadkowa, niekiedy niechciana i kłopotliwa.

Ciąża – fizjologiczna i oczywista, a jednak często jest zagadką dla opiekuna.

Powinnam zacząć od tego, że jeżeli nie chcemy, aby nasza czworonożna PRZYJACIÓŁKA została mamą, to po prostu ją wysterylizujmy. Kłopot nigdy się nie narodzi, a dziewczyna będzie żyła długo i szczęśliwie bez widma ropomacicza czy RAKA sutka w tle.

No dobrze, ale czasami się zdarzy i panna ulegnie burzy hormonów, co wtedy? Tak na prawdę z medycznego punktu widzenia sterylizację można przeprowadzić praktycznie w każdy momencie, wszystko zależy od moralnych zapatrywań właściciela, można również rozwiązać sprawę podając leki zapobiegające rozwojowi ciąży lub też późnoporonne, albo zadbać o przyszłą mamę, maluchom znaleźć dobry domy, a później ją wysterylizować.

Jednak dla wielu z nas ciąża sierściucha, jest niebanalnym przeżyciem i chcemy aby wszystko przebiegało jak najlepiej.

Jest zatem kilka ważnych informacji, które powinien posiadać opiekun. Po pierwsze diagnostyka ciąży. Czasami zaniepokojony właściciel zjawia się w lecznicy, bo termin minął, a tu nic się nie dzieje. Niby wszystko się zgadza, panna gruba, listwa mleczna rozbudowana i mamy klasyczny obraz zatuczonej samicy z ciążą urojoną. Taka sytuacja dużo częściej ma miejsce w przypadku suk, jednak u kotek również może wystąpić. Dlatego istotna jest kwestia badań ujawniających ciążę.

W 21-25 dniu od krycia przeprowadzamy USG, oceniając ciążę, serduszka płodów, a za pomocą fetometrii możemy podać właścicielowi przybliżona datę porodu. W okolicy 45 – 50 dnia ciąży możemy zrobić zdjęcie RTG dzięki czemu ocenimy ilość płodów.

Badania te są ważne nie tylko ze względu na komfort właściciela, ale na dalszą opiekę.

Bardzo istotna kwestia to żywienie ciężarnej samicy –  nie opiera się na zwiększaniu w nieskończoność dawki pokarmowej. Faktycznie, jeżeli do tej pory nie stosowaliśmy karm komercyjnych, można na początku ciąży wprowadzić wysokobiałkowy pokarm, a od połowy ciąży zwiększać nieznacznie jego ilość – ok. 5% na tydzień, pod koniec przechodząc na karmę dla szczeniąt.

Pamiętajmy, że ciąża ma swoje zachcianki, nie mówię, że są to truskawki w zimie czy kapuśniak o czwartej nad ranem, ale apetyt bywa zmienny i nie należy się tym niepokoić. Jeżeli przyszła mama całkowicie odmawia posiłków przez to 2-3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

W trakcie ciąży możemy suplementować witaminy. Należy to robić bardzo rozważnie i pod kontrolą lekarza. Nie wolno samemu podawać wapna, gdyż możemy doprowadzić do zaburzeń hormonalnych i w konsekwencji do tężyczki poporodowej.

Warto przed kryciem i tuż przed porodem odrobaczyć przyszłą mamę, aby zmniejszyć ryzyko zarobaczenia miotu.

JEDNAK PAMIĘTAJMY, że schroniska są pełne opuszczonych czworonogów, pozbawionych codziennej miłości i miziania za uchem.

Jeżeli nasza ONA nie jest wystawową czempionką i nie planujemy udoskonalać genetyki, oszczędźmy jej stresu okołoporodowego i mnożenia kolejnych pokoleń zaniedbywanych stworzeń.

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI !

Polecamy również inne artykuły:

Bezdomne koty – pomóżmy im

Bezdomne koty - jak im pomóc Zbliżają się święta, a nasz duch Bożego Narodzenia chyba gdzieś się zapodział. Ten wpis powstał trochę dlatego, że po raz kolejny ludzie zadziwiają mnie w swym okrucieństwie. Zawiązane w worku, małe miauczące istotki, pozostawiono na...

Ciąża u psa i kota

Ciąża u psa i kota... i co dalej ? Czasami długo wyczekiwana, czasami przypadkowa, niekiedy niechciana i kłopotliwa. Ciąża - fizjologiczna i oczywista, a jednak często jest zagadką dla opiekuna. Powinnam zacząć od tego, że jeżeli nie chcemy, aby nasza czworonożna...

Czy warto czipować nasze psy i koty?

Ile razy nam uciekł… Obrożę z plakietką można zgubić, tatuażu nie ma, bo jest wielorasowym gościem. Czasami brązowe łatki i biały ogon nie wystarczą by odnaleźć zagubionego pupila. Czipowanie jest bezbolesne i bezpieczne. Polega na wszczepieniu pod skórę maleńkiego...

KAROLINA MROZEK – ZAPRASZAM

AKTUALNOŚCI Z FACEBOOKA

Zaprzyjaźnione strony

Wykonanie strony – Agencja Marketingowa SowiWeb

agencja interaktywna wrocław

Akceptujemy płatności kartami:

Lecznica weterynarii

Jak do nas trafić?

Nasz fanpage:

Skontaktuj się z nami: